Соопштение до јавност Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кратово. Сиљановска Давкова со граѓаните сподели вест каде што рече дека добила поддршка од претседателот на Европската Народна партија што според нејзе тоа претставува силен ветер во грб. Она што сакам денеска да го спомена

Соопштение до јавност Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова денеска во Куманово оствари средба со Дејан Ѓорѓиевски потпретседател на Македонско археолошко друштво, Синиша Кашавелски меѓународно познат ликовен уметник и Боби Серафимовски, композитор и џез музичар. На средбата истакна дека под власта на СДСМ културата е на најниски гранки не само

Почитувани, Вчеравечер бевме сведоци на пренос во живо на социјалната мрежа на твитер како се менуваат хард дисковите во серверот на СДСМ за кои што постојат сериозни индикации дека складира лични податоци на граѓани, кои што се преземени со апликацијата „Избори 2019 година“, подготвена од Социјалдемократскиот сојуз. Вчера како што знаете разговаравме во ДИК за

Соопштение до јавност Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Делчево. Сиљановска Давкова го осуди инцидентот кој што се случи во Арачиново каде што блиски соработници на градоначалничката на СДСМ се закануваа со физичка пресметка на новинарите од ТВ21, односно како што рече таа овој

Соопштение до јавност Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Берово. Сиљановска Давкова при обраќање пред граѓаните истакна дека 21 април и 5 мај се деновите кога граѓаните ќе ја делегитимираат власта на СДСМ и Заев, бидејќи не водат сметка за правото и правдата. На

Почитувани, Денеска во Државната изборна комисија разговарав за нашите вчерашни претставки до повеќе институции во кои што искажавме сомнеж за регуларноста на овие избори во контекст на апликацијата која што Социјалдемократскиот сојуз ја користел во прибирање на податоци од граѓаните за кои што се сомневаме дека завршиле во серверот на Социјалдемократскиот сојуз. Како потврда на

Кандидатот за претседател на Република Македонија денес Проф. Д-р Гордана Сиљановска Давкова оствари средби со граѓани и средби со мали и средни бизниси и дуќанџии. Зборевме за економската состојба и се потешкиот живот. Оствари и неформални средби со граѓани во паркот „Ѓорче Петров“ каде што се разговараше за градежната експанзија во Ѓорче Петров на сметка

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, вели дека се срами што до сега не ја познавала доволно Македонија. Во интервју за ТВ Клан Силјановска зборува и за својот приватен живот. Вели дека очекува ЛГБТ заедницата да гласа за неа и жали што политиката се вмешала во нејзиниот дом. -Кога се сретнавме со мојот сопруг

Вели дека како жена, во условно речено машкиот свет се докажала уште пред да влезе во трката за Претседател. Професорката Гордана Силјановска-Давкова изминатов период е во фокусот на вниманието поради претседателската кампањата, но и поради други, неформални приказни интересни за јавноста. Во искреното интервју за Женски магазин таа открива зошто е вегетаријанец, со што ја

Соопштение до јавност Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гази Баба. Пред големиот број на присутни граѓани Сиљановска Давкова истакна дека во македонската химна се пее за борбата за слободата и дека токму овие избори се избори за повторно враќање и освојување на слободата